Itinerer: KronikaRajdow.pl » Wywiady » Aktualności » Adam Dowgird przypomniał historię na Kormoranie

Adam Dowgird przypomniał historię na Kormoranie

Aktualności piątek, 05 września 2014 14:51
Adam Dowgird przypomniał historię na Kormoranie fot. Stuku Photo

W dniach 30-31 sierpnia odbyła się legendarna szutrowa impreza - 38 Rajd Kormoran - Memoriał im. Mariana Bublewicza. Na specjalne zaproszenie organizatorów w rajdzie bez pomiaru czasu wystartowali FSO Polonez 2000 Grupy B - Andrzej Borkowski i Adam Dowgird!

Wielka Rajdowa Legenda - Mariana Bublewicz pochodził z Olsztyna i wielokrotnie startował na Kormoranie za kierownicą: Polskich Fiatów 125 (1300/1600MC), Opla Kadetta GT/E, Polonezów z OBRSO (Grupa II, 1500 Turbo, 2000 Grupa B), Mazdy 323 4WD). Bublewicz sześciokrotnie wygrywał Rajd Kormoran - 1983, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990.


Olsztyński zawodnik Adam Dowgird, zaprezentował w klasie demonstracyjnej swoją replikę FSO Polonez 2000 Grupy B z 1987 roku. Tym razem wystąpił w roli pilota i oddał swoje miejsce Adrzejowi Borkowskiemu. Jako jedyni wystartowali legendarnym samochodem rajdowym w 38 Rajdzie Kormoran. Przypomnieli tym samym wspaniałą historię startów Mariana Bublewicza - fabrycznymi Polonezami z FSO Sport.  


„Rajd Kormoran, legendarny rajd szutrowy, rozgrywany w krainie wielkich jezior to dla mnie wyjątkowa impreza. Mój pierwszy kontakt z rajdami i rajdowymi Polonezami nastąpił właśnie podczas Rajdu Kormoran w 1987 roku.


Współczesna impreza, niestety wyniosła się z Olsztyna i odbywała się w malowniczych okolicach Mikołajek. Oesy to znane z Rajdu Polskiego: Sady, Faszcze, Baranowo i tor w Mikołajkach. Fantastyczne oesy, szybkie i miejscami techniczne, wiodły po twardym szutrze, co dla nas, startujących na asfaltowym zawieszeniu, była bardzo istotną informacją.


Dodatkową atrakcją był uroczysty start na rynku w Mikołajkach, gdzie tłumnie zgromadzili się kibice. Na specjalne zaproszenie organizatorów imprezy, wystartowaliśmy w imprezie jako załoga jadąca bez pomiaru czasu. Była to dla nas wielka przygoda, tym bardziej że dla kierowcy - Andrzeja Borkowskiego, to po kilku startach w trackdayach debiut w rajdzie i na szutrze. Taktykę mieliśmy dość prostą, oszczędzać auta i dojechać do mety bez przygód. Mimo bardzo czystej jazdy, tempo z odcinka na odcinek było coraz szybsze. Start w rajdzie Kormoran był dla nas wielkim wydarzeniem, a przy rozsądnym podejściu, równe szutry nie masakrują wozu.


Serdecznie zapraszamy wszystkich kolegów w klasycznych rajdówkach na start w przyszłym roku, przy ogromnej życzliwości organizatorów jest bardzo realnym stworzenie klasy Legend, oczywiście jeśli zgłoszą się chętni” - Adam Dowgird

 

 

Adam Dowgird przypomniał historię na Kormoranie

fot. Stuku Photo - Skoki na szutrowym torze Mikołajki


38 Rajd Kormoran - tor szutrowy Mikołajki

Andrzej Borkowski / Adam Dowgird - FSO POLONEZ 2000 Grupa B