Itinerer: KronikaRajdow.pl » Wywiady » Marek Pawłowski - Barbórka Legend po raz trzeci

Marek Pawłowski - Barbórka Legend po raz trzeci

Wywiady poniedziałek, 25 listopada 2013 10:55
Marek Pawłowski - Barbórka Legend po raz trzeci fot. Jakub Żołędowski

7 grudnia wystartuje 51 Rajd Barbórka. Po raz trzeci w ramach rajdu zostanie rozegrana Barbórka Legend. Zapraszamy na wywiad z Rajdową Legendą i Wicedyrektorem Rajdu - Markiem Pawłowskim.

Niespodzianką 49 Rajdu Barbórka 2011 był start legendarnych zawodników w dawnych samochodach rajdowych. Gwiazdy sprzed lat wystartowały w nowej klasie, rozgrywanej w ramach Rajdu Barbórka - Legend. Impreza szybko stała się najbardziej prestiżowym rajdem Legend w kraju i cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród kibiców. Organizator Automobilklub Polski wyciągnął wnioski z pewnych niedociągnięć z lat poprzednich wprowadzając pomiar czasu na rajdzie, zmiany w regulaminie oraz przejazd pokazowy dla wszystkich uczestników Rajdu Legend podczas Kryterium Asów na Karowej.


7 grudnia po raz trzeci wystartuje Barbórka Legend, rozgrywana w ramach 51 Rajdu Barbórka. Jak będzie w tym roku? Na blisko dwa tygodnie przed startem rajdu rozmawiamy z Markiem Pawłowskim -Wicedyrektorem Rajdu Barbórka - Legend.


Barbórka Legend startuje po raz trzeci. W tym roku nowy dyrektor 51 Rajdu Barbórka Daniel Siemczuk, wieloletni członek i działacz Automobilklubu Polski chcąc uatrakcyjnić imprezę wprowadził nowe plany i pomysły organizacyjne. Jakie to będą zmiany i nowości dla kibiców?


Przede wszystkim dużą zmianą jest ilość OS, trzy odcinki dwukrotnie przejeżdżane no i Karowa, tym razem ze względu na TV o godzinę później. Nowością jest też baza rajdu, Stadion Narodowy tam zlokalizowany będzie park serwisowy i inne pomieszczenia potrzebne w organizacji tak wielkiej imprezy.


Lista zgłoszeń Rajdu Barbórka - Legend prezentuje przekrój dawnych samochodów rajdowych z lat '60 / '70 i 80 - siątych. Jakie perełki rajdowe w tym roku?


Za zgodą dyrektora rajdu Daniela Siemczuka rzecznik prasowy Adam Widomski na stronie internetowej rajdu w zakładce news prezentuję poszczególne auta i ich kierowców. Natomiast w zakładce zawodnicy - info o załogach jest zamieszczona prowizoryczna lista zgłoszeń ze zdjęciami aut. Na przyznany limit 30 załóg przyjąłem 33 i myślę że dostanę jeszcze zgodę na przyjęcie 2 załóg. Pojemność trasy jest ograniczona, a rajd nie może się zazębić.


Na trasach Rajdu Barbórki Legend wystartują zaproszeni goście z zagranicy. Kto do nas przyjedzie?


Rozmawiałem z kilkoma załogami, ale Czesi mają w tym samym czasie imprezę u siebie, Luc z Belgii nie przygotował auta, Walentynowicz ze Szwecji zawsze po Barbórce zostawiał auto w Polsce do startu Historycznego Rajdu Monte Carlo. Tak więc na zaproszenie Adama Dowgird mamy dwie załogi z Niemiec na Wartburgach, Arka Siewierskiego Escortem z Anglii (ale z polską licencją) Marcina Miziaka Mercedesem z Czeską licencja. Już po dwóch dniach od otwarcia listy zgłoszeń przestałem walczyć o gości z zagranicy mając zapowiedź startu wielu ciekawych aut.


Rajd Barbórka po raz pierwszy zagości w Rembertowie. Sobotnią rywalizację rozpocznie przejazd nowego odcinka specjalnego Park Militarny Rembertów. Jak można go opisać i scharakteryzować?


Odcinek typowo miejski podobny w charakterystyce do Cytadeli. Żaden z zawodników nie zna tego OS, a dwa przejazdy zapoznawcze to za mało aby jechać OS z pamięci, ważny będzie precyzyjny opis.


Park Militarny Rembertów zastąpił odcinek specjalny Tor Służewiec, rozgrywany dwukrotnie w latach poprzednich. Dlaczego w tym roku nie zobaczymy Barbórki na Służewcu?


Służewiec jest w przebudowie, a Rembertów jest bliżej i rajd jest bardziej kompaktowy.


Barbórka Legend w latach poprzednich startowała po przejeździe zawodników Rajdu Barbórka. Czy w tym roku będzie podobnie?


Tak od początku walczyłem o to, jedziemy kilka minut po czołowych zawodnikach rajdu, a nie jak „zerówki” przed najsłabszymi zawodnikami.


W jakich odstępach czasowych startują zawodnicy w klasie Legend? Czy będą dochodzić się na trasie?


Jak wszyscy jedziemy co minutę a listę ustawiłem tak aby przejazd LEGEND był ciekawy dla kibiców. Myślę że różnice na tych krótkich krętych OS powinny być sekundowe.


Zawodnicy w Klasie Legend podobnie jak w latach poprzednich pojadą Kryterium Karowa w trzech lub czterech kolumnach pokazowo. W jakiej konfiguracji i dlaczego nie startują na czas?


Rajd jest dla kibiców, a Ci chcą oglądać czołowych zawodników motosportu na super autach. My jesteśmy tylko ozdobą rajdu, a jadą w 3 lub 4 kolumnach co kilka sekund prezentujemy się wszyscy począwszy od Fiata 131 Abarth do Fiata 126p. Nawet auto „O” zaskoczy kibiców!

 

Dziękujemy za rozmowę - Jakub ŻołędowskiMarek Pawłowski - Barbórka Legend po raz trzeci

 

fot. Jakub Żołędowski - „Chwila przerwy przed startem do odcinka na Rajdzie 1001 Jezior”


Marek Pawłowski - zawodnik, sędzia rajdowy i działacz sportowy związany z Automobilklubem Polski, członek zespołu Rally Legend Team Poland. Dyrektor wielu rajdów samochodowych i twórca najważniejszych tras imprez w Polsce. Po raz trzeci Wicedyrektor Rajdu Barbórka - Legend.


W 1972 roku zdobył licencję rajdową i zadebiutował w Rajdzie Warszawskim jako kierowca rajdowy. Po wypadku i kasacji swojej rajdówki zaczął startować jako pilot. Początkowo ze Zbigniewem Eysmontem, potem z Markiem Karczewskim, wielokrotnie w Mistrzostwach Polski i rajdach zagranicznych. W kolejnych latach przemiennie startował z Andrzejem Koperem, Bogdanem Drągowskim, Markiem Karczewskim, Jeremi Doria Dernałowiczem i Grzegorzem Malinowskim. Kilkukrotnie startował z Marianem Bublewiczem w Polsce i za granicą. Zdobył łącznie pięć tytułów mistrzowskich, w tym dwa mistrzostwa w swojej klasie. Karierę sportową zakończył w połowie lat osiemdziesiątych. Po blisko trzydziestu latach powrócił sportu jako członek elitarnego zespołu Rally Legend Team Poland. Startuje wspólnie z Andrzejem Wodzińskim rajdową Lancią Fulvią Coupe 1300 cc z 1966 roku.