Itinerer: KronikaRajdow.pl » Interviews » Aktualności » Dziewięc lat bez Janusza Kuliga... 1969-2004

Dziewięc lat bez Janusza Kuliga... 1969-2004

Aktualności Wednesday, 13 February 2013 10:39
Dziewięc lat bez Janusza Kuliga... 1969-2004 fot. Jakub Żołędowski

Chciał wygrywać i wygrywał, a jednocześnie robił to w sposób sympatyczny... Odszedł w wieku 34 lat będąc żywą legendą, u szczytu swojej wspaniałej kariery. Zginął tragicznie w wypadku na strzeżonym przejeździe kolejowym w Rzezawie koło Bochni. Dziś mija dziewięć lat od tragicznej śmierci Kuliga.

Janusz Kulig był jednym z najwybitniejszych i najbardziej utytułowanych polskich kierowców w historii. Zdobył trzykrotnie tytuł Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej, wicemistrzostwo Europy, dwukrotnie mistrza strefy Europy Środkowej oraz został Mistrzem Słowacji. Startował również w Mistrzostwach Świata, odniósł kilkanaście zwycięstw w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Profesjonalnie startował w 117 rajdach.
 

13 lutego 2004 roku około 17:50 w Rzezawie na przejeździe kolejowym nie zamknięto zapór. Wąska droga dojazdowa, po obu jej stronach zabudowania i płoty ograniczające widoczność. Budka dróżnika całkowicie zasłaniająca tory kolejowe z lewej strony, a zobaczenie nadjeżdżającego pociągu możliwe dopiero po wjechaniu na tory... Zginął jak na ironię w piątek, trzynastego. Zostanie na zawsze w naszej pamięci!


W najnowszym, drugim numerze magazynu Motor Sport zamieścimy opowieść o wspaniałym człowieku, którego zawsze będzie nam bardzo brakowało: „Janusz Kulig - przerwana historia”.

Dziewięc lat bez Janusza Kuliga... 1969-2004

 

 

Galeria - Janusz Kulig, fot. Leszek Kuśmirek