Itinerer: KronikaRajdow.pl » Interviews » Aktualności » 9. Rallye Praha Revival 2019!

9. Rallye Praha Revival 2019!

Aktualności Thursday, 04 April 2019 13:38
9. Rallye Praha Revival 2019! fot. Jakub Żołędowski

9 edycja Rallye Praha Revival zostanie rozegrana w dniach 12-14 kwietnia 2019 roku. W czeskiej imprezie weźmie udział rekordowa liczba zawodników z Polski w tym Legendarni Polscy kierowcy rajdowi! Impreza zapowiada się niezwykle i będzie prawdopodobnie największym wydarzeniem dla Rajdowych Legend w tym roku!

 

Już po raz dziewiąty, w dniach 12-14 kwietnia, ekipa Eda Patery organizuje niezwykłe wydarzenie rajdowe - Rallye Praha Revival. To niepowtarzalna impreza towarzysko-turystyczno-sportowa utrzymana w klimacie imprez z lat 60 i 70. Na starcie blisko 200 załóg, w tym goście z Europy, legendarni kierowcy i legendarne rajdówki z lat 60,70 i 80. Nie zabraknie legendarnych kierowców, którzy zasiadali za kierownicą rajdowych Skód:


Vaclava Pecha, Jiří’go Kotek’a, Milana Zapadlo, John’a Haugland’a, Jozef’a Studenič’a
, oraz Jiří’go Moskala - kierowcy wyścigowego oraz uczestnika Rajdu Paryż - Dakar w LIAZie (2 miejsce w 1988 i 3 miejsce w 1987). Na starcie staną także: znani ze zwycięskiego występu za kierownica Forda Capri na rajdzie Stomilu w 1973 roku - Austryjak Falco Jansen oraz uczestnik rajdowych Mistrzostwach Świata fiński kierowca Jani Paasonen.

 

fot. Jakub Żołędowski - Star do Rallye Praha Revival z Placu Vacława w Pradze 2017 rok

fot. Jakub Żołędowski - Star do Rallye Praha Revival z Placu Vacława w Pradze 2017 rok

 

Po raz pierwszy na starcie w Pradze staną także Polacy: Janusz Wojtyna wraz z Andrzejem Woźniakiem na Polski Fiat 125p Monte Carlo 1600. Janusz Wojtyna, wielokrotny Mistrz Polski, dwukrotnie startował w Rajdzie Monte Carlo w 1972 roku z Andrzejem Jaroszewiczem numer 69 i w 1973 z Marianem Bieniem z numerem 81. Grzegorz Baran z Pawłem Grotem - utytułowany polski zawodnik wielu dyscyplin motorsportu i 9 krotny uczestnik Rajdu Dakar. Ewa Postawka i Anna Postawka w Polskim Fiatacie 125p - uczestniczki tegorocznego Historycznego Rajdu Monte Carlo. Maciej Bocheński pilotowany przez Jagnę Stankiewicz - czołowy zawodnik Rajdowego Pucharu Seicento z lat 90 ubiegłego wieku.

 

Fot. Jakub Żołędowski - Tomasz Ciecierzyński (z lewej) i Andrzej Jaroszewicz (z prawej) - Rallye Praha Revival 2014.

Fot. Jakub Żołędowski - Tomasz Ciecierzyński (z lewej) i Andrzej Jaroszewicz (z prawej) - Rallye Praha Revival 2014.

 

Po przerwie pojawią się zobaczymy także: Andrzej Jaroszewicz pilotowany przez Alicję Grzybowska - tym razem w Mercedesie 190 2.3 16v. Tomasz Ciecierzyński i Krzysztof Wodziński w Toyocie MR2. Maciej Bryniarski i Tomasz Raczyński we Fiacie 126p.

 

Trasa rajdu licząca 586 km, składa się z 3 etapów na których zlokalizowano 12 prób sportowych o zmiennej nawierzchni, w tym próba nocna, wyścig górski, tory rallycrossowe i autokrosowe. Start Honorowy 9 Rallye Prague Revival 2019 nastąpi z Placu Vaclava w piątek 12 kwietnia o godzinie 18:15. Podpraski Radotin, gdzie zlokalizowano metę, pierwsze załogi osiągną w niedzielę 14 kwietnia o 13:50.

 

Lista Polskich załóg:


Andrzej Jaroszewicz / Alicja Grzybowska
- Mercedesie 190 2.3 16v.
Błażej Krupa / Piotr Mystkowski - Renault 5
Tomasz Ciecierzyński / Krzysztof Wodziński - Toyota MR2
Andrzej Wodziński / Leszek Walaszek - Volvo Amazon 122S
Janusz Wojtyna / Andrzej Woźniak - Polski Fiat 125p Monte Carlo 1600
Grzegorz Baran / Paweł Grot - Mercedes 280C
Adam Dowgird / Marcin Klonowski - Suzuki Swift GTI
Marcin Miziak / Marcin Przybyszewski - Mercedesie 190 2.3 16v.
Ewa Postawka / Anna Postawka - Polski Fiat 125p
Andrzej Postawka / Stanisław Postawka - Zastava 1100
Dariusz Kulesza / Irena Kulesza - Porsche 944
Piotr Kostrzewski / Paweł Krupiński - Skoda 105
Maciej Bryniarski / Tomasz Raczyński - Fiat 126p
Maciej Bochenski / Jagna Stankiewicz - Toyota Corolla 16V


Fot. Jakub Żołędowski - Marek Pawłowski na Placu Wacława w Pradze 2015 rok.

Fot. Jakub Żołędowski - Marek Pawłowski na Placu Wacława w Pradze 2015 rok.


Po raz drugi na Rajdzie Praha Revival zabraknie Marka Pawłowskiego - wielkiego sympatyka czeskiej imprezy, którego coroczna autorska relacja z rajdu stała się już tradycja na łamach KronikaRajdow.pl. Aby upamiętnić Jego niezwykła osobę - zawodnicy powalczą już po raz drugi o specjalny Puchar Marka Pawłowskiego dla najszybszej polskiej załogi. Puchar wręczy Andrzej Wodziński, przyjaciel i kierowca z którym Marek startował ostatnie kilka sezonów.


Adam Dowgird
- rekordzista pod względem ilości startów w Rallye Praha Revival w tym roku wystartuje wspólnie z Marcinek Klonowskim, Suzuki Swift GTI MK1 z roku 1986. Auto praktycznie seryjne z pierwszego roku produkcji modelu GTI. Szybkie i lekkie, niestety troszeczkę za nowe jak na regulamin rajdu Praha Revival, który promuje auta starsze niż 1986, więc rajd zaczną z 250 pkt karnymi co jest duża stratą. Podobnie jak w latach ubiegłych załoga ma nadzieje powalczyć na odcinkach o pierwszą 10tkę w generalce.


Jak co roku ruszamy z Olsztyna na Swiftem na kołach, więc nasza przygoda rozpocznie się ponad 1000 km od startu. Jesteśmy załogą, która pokona najdłuższy dojazd na rajd na kołach auta którym wystartujemy w rajdzie!


KronikaRajdow.pl jest oficjalnym partnerem medialnym rajdu Rallye Praha Revival.
Zapraszamy do kibicowania Polskiej Ekipie Legend


Atmosfera Rallye Praha Revival- Artykuł opracował Adam Dowgird