Itinerer: KronikaRajdow.pl » Interviews » Aktualności » Lancia Fulvia na 71 Rajdzie Polski

Lancia Fulvia na 71 Rajdzie Polski

Aktualności Thursday, 26 June 2014 13:36
Lancia Fulvia na 71 Rajdzie Polski fot. Jakub Żołędowski

Rajdowa Legenda lat 60-dziesiątych - Lancia Fulvia wystartuje w przejeździe pokazowym podczas LOTOS 71 Rajdu Polski. Niebieską Lancie poprowadzą utytułowani historyczni zawodnicy - Andrzej Wodziński i Marek Pawłowski.


Lancia Fulvia Coupe
Rok: 1965
Pojemność silnika: 1298 cm3
Rodzaj napędu: RWD
Masa: 850 kg
Moc maksymalna (około): 120 KM
Załoga: Andrzej Wodziński / Marek Pawłowski


Fot. Jakub Żołędowski - Lancia Fulvia Coupe - Andrzej Wodziński / Marek Pawłowski - Rajd 1001 Jezior


Lancia Fulvia Coupe
- samochód przygotowany do startów w rajdach według przepisów Grupy 2, obowiązujących w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Odbudowa samochodu trwała prawie 5 lat, silnik odnowiony przez Bogdana Wozowicza.

 

Fot. Jakub Żołędowski - Lancia Fulvia Coupe - Andrzej Wodziński / Marek Pawłowski


Andrzej Wodziński - Moją przygodę ze sportem samochodowym rozpocząłem na Radzie Monte Kalwaria w 1970 r. Startując w barwach Automobilklubu Warszawskiego starym Trabantem 600 udało mi się wygrać i swoją klasę i klasyfikację generalną. Później było już trudniej.


Starty w RSMP rozpocząłem w roku 1972 i z okresowymi przerwami startowałem do roku 1984. Moim podstawowym partnerem rajdowym był Janek Wojciechowski, z który osiągnąłem swój największy sukces: tytuł Mistrza Polski w klasie do 1150 ccm Grupy 1 w roku 1978, wywalczony samochodem Autobianchi Abarth. Okazjonalnie startowałem jako pilot z takimi kierowcami jak: Krzysztof Nowicki, Stasio Wyka, Jurek Kobyliński, Jurek Lipiński, Marek Karczewski i Zbyszek Maliński. Z tym ostatnim zdobyliśmy w roku 1981 tytuł I V-Mistrza Polski w klasie do 1600 ccm Grupy N, samochodem Renault A5 Alpine.

Startowałem następującymi samochodami: Trabant 600 i 601, Fiaty: 127, 128-3P i 128 Rally, Zastava 1100, FSO:125p, Polonez, DAF Marathon, Autobianchi Abarth, Ford Escort MkII, Renault A5 Alpine, Łada 1300.


Starty w RSMP zakończyłem w 1984 po śmierci mojego przyjaciela i partnera rajdowego Janka Wojciechowskiego, który zginął na trasie Rajdu Wisły w 1984. Od 1985 rozpocząłem starty w WSMP najpierw Ładą 1300, a później samochodem Formuły Ester / Formuły 1300 oraz w Pucharze Fiata Cinquecento. Zajmowałem przeważnie miejsca w czołówce odnosząc sukcesy w poszczególnych wyścigach, jednak nie udało mnie się ani razu stanąć na podium w klasyfikacji sezonu. Starty w WSMP zakończyłem w sezonie 1998.


Od początku moich startów do roku 1978 startowałem w barwach Automobilklubu Warszawskiego. Od 1979 zmieniłem barwy klubowe przenosząc się do AK Rzemieślnik, gdzie w latach dziewięćdziesiątych byłem członkiem Zarządu, V-Prezesem a w latach 1997 – 1999 pełniłem funkcję Prezesa Zarządu. W tym samym okresie udzielałem się społecznie w PZMot, będąc członkiem Zarządu Głównego prze jedną kadencję oraz pełniąc funkcję V-Prezesa ds. Sportowych w Zarządzie Okręgowym. Od roku 2010 wznowiłem starty w rajdach historycznych, pilotowany przez mojego przyjaciela, bardzo doświadczonego pilota radowego Marka Pawłowskiego.

 

Fot. Z archiwum Andrzeja Wodzińskiego (autorstwa Marka Kaczmarka)


Marek Pawłowski - Ponad 120 startów jako pilot w rajdach mistrzowskich, zdobył 5 tytułów mistrzowskich oraz tytuł MISTRZA SPORTU. Pilotował między innymi: M. Bublewicza, M. Karczewskiego, J Dorie-Dernałowicza, J Kobylińskiego, A „Wajsa” Białowąsa, A. Wodzińskiego. Oprócz startów w Mistrzostwach Polski także wiele lat startował w rajdach zaliczanych do Mistrzostw Europy oraz Pucharu KDL. Od wielu lat sędzia sportu motorowego, wieloletni dyrektor Rajdu Mazowieckiego oraz dwukrotnie dyrektor Rajdu Warszawskiego, Vice dyrektor Rajdu Orlen, Barbórka i Warszawskiego (twórca tras) sędziował też na „Rzeszowskim”, Elmocie i Safarii.fot. Jakub Żołędowski - Marek Pawłowski w przerwie między odcinkami specjalnymi na Rajdzie 1001 Jezior.


Andrzej Wodziński i Marek Pawłowski reprezentują zespół Rally Legend Team Poland, którego patronem jest KronikaRajdow.pl

 


Projekt: Jakub Żołędowski / KronikaRajdow.pl