Itinerer: KronikaRajdow.pl » Interviews » Aktualności » 62 rocznica FSO

62 rocznica FSO

Aktualności Wednesday, 06 November 2013 13:26

6 listopada 1951 roku o godzinie 14:00 zjechała z taśm żerańskiej fabryki pierwsza Warszawa M-20. Dziś obchodzimy 62 rozpoczęcia produkcji w Fabryki Samochodów Osobowych. Z tej okazji zapraszamy na imprezę rocznicową 9 listopada pod bramę FSO.

Stowarzyszenie FSOAUTOKLUB oraz Klub Pracowników i Przyjaciół FSO  pod przewodnictwem Pana Dyrektora Edwarda Pietrzaka zapraszają wszystkich miłośników samochodów FSO na spotkanie, upamiętniające 62 rocznicę rozpoczęcia produkcji w Fabryce Samochodów Osobowych. Impreza odbędzie się 9 listopada w godzinach 13:00-15:00, tradycyjnie na parkingu przed bramą główną warszawskiej fabryki, przy ul. Jagielońskiej 88. Założeniem spotkania rocznicowego jest możliwość kontaktu ze sobą różnych pokoleń entuzjastów FSO: pracowników, działaczy, zawodników, użytkowników i sympatyków.  


Program 62 rocznicy FSO:

13:00 - początek spotkania
13:30 - uroczyste wręczenie przez przedstawicieli FSO pisma gratulacyjnego panu Jerzemu Jasiukowi (wieloletniemu dyrektorowi Muzeum Techniki w Warszawie)
13:45 - okolicznościowe przemówienie pana dyrektora Edwarda Pietrzaka
14:00 - symboliczne uczczenie pierwszego zmontowanego auta produkcji FSO (w tym pamiątkowe zdjęcie)
15:00 - oficjalny koniec uroczystości rocznicowych


KronikaRajdow.pl jest oficjalnym partnerem medialnym imprezy.

Historia sportu samochodowego Fabryki Samochodów Osobowych

fot. AJ Motosport, Anthony Fosh, Leszek Kuśmirek, z archiwum Beaty Bublewicz i Andrzeja Skibińskiego


W 1952 roku - rok po uruchomieniu produkcji samochodów Warszawa M20, zaczęły one brać udział w imprezach sportowych. Debiut miał miejsce na Rajdzie Wisły, w którym udział wzięła załoga fabryczna: Marian Repeta / Czesław Mieszkowski. Start ten miał charakter historyczny, bowiem zapoczątkował powojenny udział polskich samochodów na trasach rajdowych. W 1957 roku miał miejsce sportowy debiut samochodów Syrena 101, na trasie 18 Ogólnopolskiego Rajdu Samochodowego. To była zapowiedź zaangażowania fabryki w sport samochodowy. Syreny zaczęły też brać udział w imprezach zagranicznych. W latach 1960-1964 Syreny startowały w Rallye Monte-Carlo! 28 listopada 1967 roku z taśm produkcyjnych Fabryki Samochodów Osobowych, zjechał pierwszy Polski Fiat 125p. Przez wiele lat w różnych wersjach brał udział w imprezach sportowych. Dwa lata po rozpoczęciu produkcji pierwszy zagraniczny start Polskiego Fiata 125p zakończył się sukcesem i był zapowiedzią dalszych sukcesów. W 1970 roku powstał Zakład Doświadczalny Samochodów Sportowych i Badań Wyczynowych, który był początkiem nowego ośrodka na terenie fabryki o charakterze sportowym. W 1972 roku rajdowe Polskie Fiata 125p odnosiły spektakularne sukcesy na arenie międzynarodowej. Z inicjatywy Fabryki Samochodów Osobowych, Zjednoczenia Przemysłu Gumowego Stomil i Telewizji Polskiej, a pod patronatem Polskiego Związku Motorowego, została podjęta próba ustanowienia rekordu międzynarodowego w jeździe długodystansowej samochodem Polski Fiat 125p. Próba zakończyła się pełnym sukcesem w postaci ustanowienia rekordu na długościach 25 000 mil i 50 000 km. W 1974 roku powstał profesjonalny dział sportu FSO - Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Samochodów Osobowych i Badań Wyczynowych. Pierwszym dyrektorem OBRSO został Andrzej Jaroszewicz, który miał już za sobą spore doświadczenie w sporcie samochodowym. W OBR-rze zaczęło pracować około 30 osób i stworzono warunki dla profesjonalnego zespołu rajdowego z zapleczem technicznym i finansowym. Dział Badań Specjalnych OBR SO pracował do 1991 roku…