Itinerer: KronikaRajdow.pl » Interviews » Aktualności » 40 rocznica rekordów Polskiego Fiata 125p!

40 rocznica rekordów Polskiego Fiata 125p!

Aktualności Monday, 24 June 2013 15:03
40 rocznica rekordów Polskiego Fiata 125p! fot. Jakub Żołędowski

W sobotę 22 czerwca w Kątach Wrocławskich odsłonięto granitowy pomnik rekordowego Fiata 125p, upamiętniając 40 rocznicę rekordów szybkości Polskiego Fiata. W uroczystości uczestniczyli kierowcy Fiata z 1973 roku: Sobiesław Zasada, Andrzej Jaroszewicz, Robert Mucha, Ryszard Nowicki, Andrzej Aromiński.

Na wrocławskiej autostradzie A4 w Kątach Wrocławskich, w miejscu gdzie w 1973 roku była stacja benzynowa CPN i tzw. baza, uroczyście odsłonięto szesnasto tonowy, granitowy i monumentalny pomnik rekordowego Polskiego Fiata 125p. Dla upamiętnienia rekordów prędkości Polskiego Fiata powstała również replika wielkiego napisu: REKORD ŚWIATA ’73, który stoi przy autostradzie na wysokości dawnej bazy, a dzisiejszej stacji benzynowej BP.

 
W uroczystości na specjalne zaproszenie organizatorów uczestniczyli kierowcy Fiata 125p z 1973 roku: Sobiesław Zasada, Andrzej Jaroszewicz, Robert Mucha, Ryszard Nowicki, Andrzej Aromiński. Imprezę prowadził dziennikarz motoryzacyjny Włodzimierz Zientarski. Prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski, odczytał list od Ministra Sportu i Turystyki Joanny Muchy, która osobiście nie uczestniczyła w tym święcie polskiej motoryzacji. Przyjechały natomiast media ogólnopolskie, prasa i telewizja. Wywiadów i autografów nie było końca. Licznie zjechali się również pasjonaci Polskiego Fiata 125p. W  kolumnie ponad stu Fiatów wyruszyli do pobliskich Kobierzyc, gdzie w hali sportowej odbył się panel dyskusyjny z kierowcami rekordowego Fiata 125p. Goście, którzy licznie przybyli na spotkanie mieli okazję podziwiać oryginalny model samochodu Fiat 125p, którym pobito rekord, oraz wiele eksponatów pochodzących z tego wydarzenia.


Andrzej Jaroszewicz, który osobiście miał zaszczyt kończyć rekord, przejeżdżając linię mety 50 000 kilometrów, trzymając biało-czerwoną flagę w ręku za oknem samochodu, 40 rocznicę Rekordów Polskiego Fiata 125p podsumował następująco:


„Nie przypuszczałem, że będzie tak ogromne zainteresowanie uroczystością odsłonięcia pomnika rekordowego Fiata. Cieszę się, że tak wielu ludzi pamięta o tym i czynnie uczestniczyło w Święcie Polskiej Motoryzacji.”


Wkrótce w galerii KronikaRajdow.pl opublikujemy fotorelację  z 40 rocznicy Rekordów Polskiego Fiata 125p.


  - Prospekt 40 lat Rekordów Polskiego Fiata 1973-2013 [Pobierz]
  - Relacja tvn24 [Zobacz materiał wideo]

40-lecie Rekordów Polskiego Fiata 125p | MovkarFilms