Itinerer: KronikaRajdow.pl » Interviews » Aktualności » Dwadzieścia lat bez Mariana Bublewicza... 1950-1993

Dwadzieścia lat bez Mariana Bublewicza... 1950-1993

Aktualności Wednesday, 20 February 2013 11:04
Dwadzieścia lat bez Mariana Bublewicza... 1950-1993 Zdjęcie z archiwum Beaty Bublewicz

Po dwóch kilometrach piątego odcinka specjalnego, łagodny prawy łuk pod górę. Na wyjściu z zakrętu na zewnętrznej stronie samotne drzewo. Ford Sierra Sierra Cosworth 4x4 przy przy prędkości 120 km/h uderzył drzwiami od strony kierowcy, dosłownie owijając się wokół drzewa. Marian Bublewicz zmarł z powodu obrażeń odniesionych w wypadku na trasie Zimowego Rajdu Dolnośląskiego. Dzisiaj mija dwudziesta rocznica tragicznej śmierci „Bubla”.

Po zdobyciu Mistrzostwa Europy oraz serii tytułów Mistrza Polski, Marian Bublewicz otrzymał do walki o Mistrzostwo Europy zupełnie nowe auto. Ford Escort Cosworth nie był jednak gotowy do startu w pierwszej eliminacji Mistrzostw Polski, 9-tym Zimowym Rajdzie Dolnośląskim 1993. Bublewicz wobec tego zdecydował się na występ wypożyczonym z belgijskiej firmy Fordem Sierra Cosworth 4x4. Wystartował z przynależnym mistrzowi numerem 1. Pożegnalny występ Sierrą okazał się ostatnim rajdem Wielkiego Mistrza. 20 lutego 1993 roku, na 5 OS-ie doszło do tragicznego wypadku. Po chaotycznej i dramatycznej akcji ratowniczej ciężko rannego Bublewicza przetransportowano do szpitala, gdzie po kilku godzinach zmarł.

Śmierć dla wszystkich była ogromnym szokiem. Odszedł... jako Zwycięzca, będąc u szczytu swojej wspaniałej kariery. W 1993 r. znalazł się na priorytetowej liście „A” publikowanej przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA) wśród 31 najlepszych kierowców rajdowych świata. Champion, autorytet, wybitny kierowca rajdowy, z nieustającym i trudnym do zapomnienia ujmującym uśmiechem. Cieszył się wielkim uznaniem i sympatią. Dzięki charyzmie i pasji, pozostał wzorem dla wielu młodych kolegów oraz kibiców.


Trzeci, marcowy numer miesięcznika Motor Sport poświęcimy Historii Mistrza - Mariana Bublewicza:

 

Dwadzieścia lat bez Mariana Bublewicza... 1950-1993

 

 

Marian Bublewicz zdobył:
 
7 tytułów Mistrz Polski w rajdach samochodowych
20 tytułów mistrzowskich w różnych klasach w Polsce
39 zwycięstw w rajdach do Mistrzostw Polski
 
4-krotnie zwyciężył w Rajdzie Barbórka: 1980, 1983, 1987, 1989
Rajdowy Wicemistrz Europy 1992Galeria - Marian Bublewicz, fot. Bublewicz.pl