Itinerer: KronikaRajdow.pl » HRSMP » Aktualności » Rzeszowski wyłonił mistrzów HRSMP

Rzeszowski wyłonił mistrzów HRSMP

Aktualności Friday, 17 August 2018 14:09
Rzeszowski wyłonił mistrzów HRSMP fot. Jakub Żołędowski

27. Rajdu Rzeszowskiego przeszedł do historii, a 6 runda Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski wyłoniła mistrzów w kilku kategoriach. Zwycięstwo w Historycznej Klasyfikacji Generalnej oraz mistrzostwo w kategorii FIA 3 przypieczętowali Piotr Zaleski i Jacek Gruszczyński w Porsche 911 RS SC.

27. Rajd Rzeszowski w tym roku był częścią kalendarzy FIA CEZ (Mistrzostw Europy strefy Centralnej), ERT (Pucharu Europy), 5 rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i 6 rundą Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Dla zawodników Motul HRSMP - 27. Rajd Rzeszowski był ostatnim w tym sezonie przeprowadzanym równolegle z cyklem Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a więc podwójnie punktowanym rajdem.


Do rajdu zgłosiło się najwięcej w tym sezonie, bo 37 załóg, w tym cztery jadące bez pomiaru czasu. Listę startował otwierał najbliżej triumfu w Historycznej Klasyfikacji Generalnej (i klasie FIA 3) Piotr Zaleski jadący w parze z Jackiem Gruszczyńskim w Porsche 911 RS SC. Urzędujący mistrz Polski w rajdach historycznych, Robert Luty również stanął do walki w swoim klasycznym Subaru Legacy, a jego pilotem był Marcin Celiński. Luty z Celińskim nie tylko starali się zmniejszyć 60-punktowy dystans, jaki w Historycznej Klasyfikacji Generalnej dzielił ich od Zaleskiego i Gruszczyńskiego, ale także utrzymać prowadzenie w kategorii FIA-4 (samochody z lat 1982-90).


rzeszowski-wylonil-mistrzow-hrsmp

Fot. Jakub Żołędowski - Robert Luty / Marcin Celiński - Subaru Legacy 4WD Turbo


Rajd rozpoczął się od superoesu w centrum Rzeszowa, na którym najlepszym czasem popisał się Grzegorz Olchawski. Jednak jego prowadzenie nie trwało długo, gdyż stracił je po pierwszym sobotnim odcinku specjalnym. Najdłuższa w tym sezonie Motul HRSMP, licząca 26 kilometrów próba, była popisem Roberta Lutego jadącego z Marcinem Celińskim (Subaru Legacy). Olchawski sam przyznał, że pojechał zbyt zachowawczo, a poniesione straty zdystansowały go na ponad 33 sekundy od Lutego. Prawie do samego końca rajdu duet Luty/Celiński kontrolował sytuację i wydawało się, że po raz drugi z rzędu będzie w tym sezonie najszybszy. Niestety, na drodze do sukcesu stanęła awaria skrzyni biegów, która zatrzymała ich Subaru Legacy na ostatnim odcinku specjalnym. Najszybszą załogą rajdu okazali się więc Grzegorz Olchawski i Łukasz Wroński, którzy po porannych stratach zaciekle gonili dotychczasowego lidera osiągając najlepsze czasy na 4 z 7 odcinków specjalnych. Tym sposobem odnieśli również swoje pierwsze wspólne zwycięstwo w kategorii PZM 5. Tuż za nimi uplasowali się Dawid Smółka i Mateusz Radecki (BMW 318 iS).


Fot. Jakub Żołędowski - Grzegorz Olchawski / Łukasz Wroński - Audi Quattro A2

Fot. Jakub Żołędowski - Grzegorz Olchawski / Łukasz Wroński - Audi Quattro A2


Rajd Rzeszowski był również kluczowy dla losów klasyfikacji generalnej międzynarodowych kategorii historycznych (FIA 1-4). W niej po triumf sięgnęli Piotr Zaleski i Jacek Gruszczyński (Porsche 911 SC RS). Nie był to dla nich łatwy rajd - warunki pogodowe nie sprzyjały ich tylnonapędowemu Porsche, a złapany kapeć jeszcze bardziej utrudnił im zadanie. Jednak równe, pewne tempo i ustrzeganie się błędów wystarczyły, by zwyciężyć zarówno w kategorii FIA 3 i przypieczętować w niej tytuły dla kierowcy i pilota, jak również odnieść końcowy sukces w Historycznej Klasyfikacji Generalnej. Rozstrzygnięcie kwestii tytułu mistrzowskiego miało również miejsce w kategorii FIA 2, gdzie laury zdobyli Piotr Kiepura i Mateusz Galle (Fiat 128).


Fot. Jakub Żołędowski - Piotr Zaleski i Jacek Gruszczyński - Porsche 911 SC RS

Fot. Jakub Żołędowski - Piotr Zaleski i Jacek Gruszczyński - Porsche 911 SC RS


Po wycofaniu się Roberta Lutego, triumf w kategorii FIA 4 przypadł załodze Krzysztof Głowala/Alicja Gnatowska (Mazda 323 GTX), a w FIA 1 zwyciężyli Andrzej Wodziński i Marek Kaczmarek (Lancia Fulvia Coupe). W narodowej kategorii PZM 6 „Youngtimer” wygrali Arkadiusz Kula z Jarosławem Janaszem (Renault Megane Maxi), którzy jednocześnie byli trzecią najszybszą załogą w rajdzie. Był to pechowy występ dla dotychczasowych dominatorów tej kategorii - Michała Pryczka i Jacka Pryczka (Subaru Impreza 555). Problemy techniczne na pierwszej pętli spowodowały spore straty czasowe, ale promykiem słońca w dosyć nieudanym weekendzie było rewelacyjne tempo na kończącym rajd Power Stage’u, który wygrali.


Fot. Jakub Żołędowski - Piotr Kiepura i Mateusz Galle - Fiat 128

Fot. Jakub Żołędowski - Piotr Kiepura i Mateusz Galle - Fiat 128


Mistrzowie Polski Motul HRSMP 2018

Piotr Zaleski i Jacek Gruszczyński (Porsche 911 SC RS) - klasyfikacja generalna
Piotr Zaleski i Jacek Gruszczyński (Porsche 911 SC RS) - FIA 3 / 1976-1981
Piotr Kiepura i Mateusz Galle (Fiat 128) - FIA 2 / 1970-1975Sezon Motul HRSMP zmierza ku końcowi, a jego ostatnią rundą będzie Rajd Wisły rozgrywany w dniach 14-15 września.


W sezonie 2018 sponsorem tytularnym Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski jest firma MOTUL. Oficjalnym partnerem medialnym cyklu jest KronikaRajdów.pl