Itinerer: KronikaRajdow.pl » HRSMP » Aktualności » Rajdowo w Ułężu

Rajdowo w Ułężu

Aktualności Tuesday, 31 July 2018 10:41
Rajdowo w Ułężu fot. Jakub Żołędowski

III Runda Liqui Moly Classicauto Cup 2018 została rozegrana 22 lipca na dawnym lotnisku w Ułężu. Na blisko trzy tygodnie przed zbliżającym się 27. Rajdem Rzeszowskim 2018, na zawody przyjechało wiele aut znanych z HRSMP!


O czym dziś niewielu już pamięta, lotnisko Ułęż zostało oddane do użytku w 1937 roku i miało pełnić funkcję wojskowego lotniska zapasowego dla Dęblina. Z chwilą mobilizacji na lotnisku bazował X Dywizjon Bombowy w skład, którego weszło m.in. 18 bombowców typu PZL-37 Łoś. W czasach wojny lotnisko zostało przejęte przez Luftwaffe i w rezultacie zniszczone. W latach PRL w Ułężu stacjonowało do 1991 roku Wojsko Polskie. Na lotnisku można było spotkać wojskowe odrzutowce typu Lim-1/2/5/6 oraz śmigłowce Mi-2.

 

Lotnisko Ułęż - fot. Jakub Żołędowski


Lotnisko Ułęż - fot. Jakub Żołędowski

 

Od lat na terenie dawnego lotniska działa Moto Park Ułęż. Obiekt ten jest doskonale znany entuzjastom motorsportu. Od wielu lat odbywają się tutaj imprezy motoryzacyjne różnego typu. Po raz kolejny zawody Track Day - Classicauto Cup odbyły się Ułężu. W niedzielę 22 lipca została rozegrana III Runda Liqui Moly Classicauto Cup 2018.


Organizator przygotował najdłuższą i jednocześnie najszybszą próbę sportową w kalendarzu. Nowa trasa na znanym obiekcie zaskoczyła pozytywnie zawodników swoją ciekawą i zróżnicowaną konfiguracją. Podobnie jak podczas I rundy Classicauto Cup w Modlinie, w Ułężu mogliśmy podziwiać wiele historycznych samochodów rajdowych, w tym te znane z także z tras Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski:


- Ford Sierra Cosworth
- Ford Sierra RS Cosworth 4x4
- Mazda 323 GTX
- BMW M3 E30
- Fiat 125p


Historycznym wydarzeniem był start Tomasza Szostaka w rajdowym Fiacie 125p (samochód Rafała Winiarskiego). Powrót po 40 latach do czasów początków swojej kariery rajdowej, którą zaczynał jako kierowca Polskiego Fiata 125p 1500! Zwieńczeniem tego wspaniałego jubileuszu był wspólny start z Ryszardem Plucha, z którym Tomasz Szostak jeździł jako pilot w czasach fabrycznego zespołu FSO - OBRSO:


28. Rajd Wisły 1979 - Polski Fiat 125p
17. Rajd Warszawski Polskiego Fiata 1979 - Polski Fiat 125p
11. Rajd Elmot 1981 - FSO Polonez 2000)


Tomasz Szostak zdobył puchar za drugie miejsce w klasyfikacji - Pucharu Krajów Demokracji Ludowej 125pe.pl - portal prawdziwego fanatyka.

 

Fot. Jakub Żołędowski