Itinerer: KronikaRajdow.pl

Otwarcie Muzeum Polskiego Fiata

Aktualności Tuesday, 01 October 2019 19:31

W piątek 27 września w siedzibie Automobilklubu Polski na warszawskim Bemowie, dyrektor Fabryki Samochodów Osobowych Edward Pietrzak oraz dyrektor OBRSO i kierowca rajdowy Andrzej Jaroszewicz przecięli uroczyście wstęgę symbolicznie otwierając Muzeum Polskiego Fiata.

Na uroczyste otwarcie Muzeum Polskiego Fiata przybyli zaproszeni goście, którzy z Polskim Fiatem 125p związani byli od początku w sposób szczególny. Dyrektor Fabryki Samochodów Osobowych Edward, dyrektor fabrycznego działu sportu OBRSO oraz kierowca rajdowy Andrzej Jaroszewicz, honorowy prezes Automobilklubu Polski Longin Bielak oraz doskonali rajdowcy związani z fabrycznym działem sportu, którzy startowali na Polskich Fiatach 125p - Tomasz Ciecierzyński i Janusz Wojtyna. Nie zabrakło również Jerzego Stachnika - głównego inżyniera działu sportu, jak również zawodników związanych z OBR m.in. Adama Polaka, Roberta Burcharda, Ryszarda Pluchę.


Tomasz Ciecierzyński
, który wielokrotnie startował Polskim Fiatem 125p w Polsce i za granicą, w tym trzykrotnie w Rajdzie Monte-Carlo, zdobył za kierownicą fiata w 1976 roku tytuł Rajdowego Mistrza Polski. Specjalnie dla czytelników Kroniki Rajdów przygotował relację z otwarcia Muzeum Polskiego Fiata:

 

fot. Jakub Żołędowski - Tomasz Ciecierzyński przy rajdowym Fiacie 124 Abarth

fot. Jakub Żołędowski - Tomasz Ciecierzyński przy rajdowym Fiacie 124 Abarth


Od soboty 28 września miłośnicy polskiej motoryzacji lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych mają okazję obejrzenia Wystawy Polskiego Fiata. Wystawa powstała z inicjatywy i wielkiego miłośnika polskiej powojennej motoryzacji Andrzeja Wozniaka, który jest jej dyrektorem. Trzydzieści jeden egzemplarzy Polskiego Fiata 125, Poloneza i Fiata 126p zostało zgromadzonych w jednej z sal Automobilklubu Polski, a dwa rajdowe 125p przed wejściem na wystawę. Najliczniej reprezentowane są Fiaty 125 począwszy od egzemplarzy z początku produkcji, po egzemplarze z ostatnich lat. Są samochody z prawostronną kierownicą, które eksportowane były do Wielkiej Brytanii, są modele pick up, kombi, radiowozy i karetka pogotowia. Są kabriolety Fiata 126p, jest prototyp z przednim napędem. Wszystkie samochody są w doskonałej kondycji.


fot. Jakub Żołędowski - oryginalny Fiat 124 Abarth z fabrycznego działu sportu OBRSO

fot. Jakub Żołędowski - oryginalny Fiat 124 Abarth z fabrycznego działu sportu OBRSO


Miałem okazję obejrzenia tej wystawy w towarzystwie osób, które pamiętały początki produkcji Fiatów 125p w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu. Byli pracownicy fabryki włącznie z jej ostatnim dyrektorem Pietrzakiem, byli dziennikarze motoryzacyjni piszący o Polskich Fiatach i ich sportowych sukcesach. Byli zawodnicy rajdowi, którzy tworzyli historię polskiego motosportu startując Polskimi Fiatami. Wśród nich był szef działu sportu FSO Andrzej Jaroszewicz i jego samochód Fiat 124 Abarth, w którym wywalczył podium w Mistrzostwach Europy. Był piszący ten artykuł, który przez 10 lat startował w rajdach Polskim Fiatem 125p. Dla wszystkich zaproszonych gości Polski Fiat był olbrzymią częścią ich życia i oglądając wystawione samochody niejednemu z nich zakręciła się przysłowiowa łza w oku. Namawiam wszystkich tych, którzy kochają motoryzację, zwłaszcza polską motoryzację tamtych lat do obejrzenia tej wystawy, a będzie to uczta dla ich oczu” - Tomasz Ciecierzyński.Galeria - Otwarcie Muzeum Polskiego Fiata