Itinerer: KronikaRajdow.pl

Fiat 125p zwyciężył w 50 Rallye Monte-Calvaria

Aktualności piątek, 27 lutego 2015 12:08
Fiat 125p zwyciężył w 50 Rallye Monte-Calvaria fot. Krzysztof Szustak

Jubileuszowa 50 edycja legendarnego Rallye Monte-Calvaria obyła się w dniach 20-21 lutego 2015 roku. W imprezie wystartowało 141 załóg, a po raz trzeci w historii rajdu rozgrywaną Klasę Legend wygrał Rafał Winiarski i Jakub Żołędowski na Fiacie 125p z 1987 roku.

W piątek 20 lutego o godzinie 16:30 na Autodromie Bemowo rozpoczęło się Badanie Kontrolne (BK) przed 50 Rallye Monte-Calvaria. Podobnie jak na Rajdzie Barbórka odbywało się równie profesjonalnie, pod namiotami klubowymi z wydzielonymi trzema stanowiskami. Badanie Kontrolne 140 samochodów biorących udział w rajdzie przebiegło sprawnie i planowo do godziny 21:00. Jednocześnie od 17:10 wystartowały na trasę rajdu załogi z początkowymi numerami startowymi. W Klasie Legend pierwsza załoga wystartowała o godzinie 21:16. Niespodzianką dla startujących była druga próba sportowa na Autodromie Bemowo. Trasa przebiegała po fragmencie odcinka z Rajdu Barbórka, z charakterystycznym mostkiem i szutrową częścią rozgrywaną całkowicie po ciemku. Załogi Klasy Legend zamykały listę startujących i kończyły swoje przejazdy około godziny 22:30.


Sobotni ciepły i słoneczny poranek przywitał pierwsze załogi startujące na Bemowie już o 6:30 rano. Załogi Klasy Legend zaczęły od 10:30. Na skutek poważnie wyglądającego wypadku (Opel Astra GSI wbił się w mostek), czwarta w kolejności próba sportowa została odwołana. Na zawodników czekało jeszcze ponad 180 km rajdu i 12 różnorodnych prób sportowych w okolicach Piaseczna i Góry Kalwarii. Zawodnicy Klasy Legend i Mistrz startujący od 125 numeru, drugą pętlę Rallye Monte-Calvaria pokonywali po zmierzchu. Podobnie jak w zeszłym roku zgodnie przyznali iż najmniej ciekawą i lubianą próbą było targowisko w Piasecznie. Zdecydowanie najlepiej ocenili próbę Podzamcze. Bardzo trudną i szybką, do tego w części przebiegającą przez gęsty las. Rajd tradycyjnie kończył widowiskowy odcinek na ulicy Księdza Sajny w Górze Kalwarii, który obserwowało wielu kibiców. Ostatnie załogi dojechały do mety o godzinie 21.


W Klasie Legend - 50 Rallye Monte-Calvaria wygrali Rafał Winiarski i Jakub Żołędowski na Fiacie 125p z 1987 roku. Już w piątek nie pozostawili cienia szansy i wygrali dwie nocne próby na Autodromie Bemowo. W sobotę czerwony Fiat 125p wygrał większość prób sportowych i mimo drobnych przygód na trasie załoga uciekała rywalom dojeżdżając do mety z przewagą 18 sekund. Organizator mimo iż nie wyszczególnił tego w regulaminie imprezy, podzielił Klasę Legend na podklasy i przygotował puchary: Legend Senior - dla zawodników urodzonych przed 1970 roku i Legend Junior dla młodszych zawodników.


50 Rallye Monte-Calvaria 2015 - Klasa Legend - wyniki:


1. Rafał Winiarski/Jakub Żołędowski - Fiat 125p
2. Bogdan Jankowski/Marek Kaczmarek - BMW 316i
3. Mirosław Janduła/Łukasz Ługowski - Fiat 126p
4. Jacek Ratyński/ Michał Ratyński - Mazda RX 7
5. Piotr Życzyński/Karolina Woźnica - BMW 2002
6. Witold Molicki/Witold Molicki - Lada 1600 Rally
7. Tomasz Ciecierzyński/Krzysztof Wodziński - Toyota MR
8. Arkadiusz Kula/Białowąs - Opel Kadett C
9. Waldemar Daszkowski/Robert Słowik - Mitsubishi Galant
10. Tomasz Szostak/Krzysztof Sztyler - Lancia Beta
11. Włodzimierz Pawluczuk/Jakub Pawluczuk - Fiat 126p


Komentarz Marka Pawłowskiego po 50 Rallye Monte-Calvaria 2015

Fiat 125p zwyciężył w 50 Rallye Monte-Calvaria

Fot. Jakub Żołędowski


„Gratulację dla Rafała i Kuby za wygranie klasy Legend. Gratulację dla wszystkich kolegów z klasy Legend, podziękowania Kolegom z klasy Mistrz - Romuald Chałas, Wojtek Chuchała, Andrzej Dąbrowski i Janusz Siniarski. Na pewno byliśmy ozdobą 50 RAJDU MONTE CALVARIA. Widać to było po zainteresowaniu kibiców i fotografów. Szkoda, że PANOWIE z PZM dalej tego nie widzą. Próby fajne przypominające mini OS. Zabrakło próby z profesjonalnym pomiarem czasu, metą lotną, a startem z fotokomórki. Automobilklub Polski mający kadrę sędziowską potrafiącą robić Rajd Polski i Nadwiślański na tym mającym swoją historię KJS musiał wystawić sędziów i co do profesjonalizmu niektórych można mieć zastrzeżenia. Jedynie niezawodna była Iwona „Tygrysek” Nowakowska i jej ekipa. Dyrektor imprezy Marta Waśkiewicz po  raz pierwszy wprowadziła nowy system liczenia wyników i myślę, że po drobnych poprawkach ten sposób liczenia wyników i ich publikowania urozmaici KJSy”.

 

Galeria 50 Rallye Monte-Calvaria 2015 - Legend (fot. D. Ołtuszyk)

Galeria 50 Rallye Monte-Calvaria 2015 - Legend (fot. D. Ołtuszyk)