Itinerer: KronikaRajdow.pl

Rallye Praha Revival 2014

Aktualności niedziela, 30 marca 2014 10:52
Rallye Praha Revival 2014 fot. Jakub Żołędowski

W dniach 4-6 kwietnia w Czechach zostanie rozegrana czwarta edycja rajdu historycznego Praha Revival 2014. W zeszłorocznej edycji wystartowało ponad 140 historycznych rajdówek, w tym siedem z Polski. Oryginalna formuła zawodów oraz wspaniała atmosfera ściągnęła na tegoroczny rajdzie 156 zawodników z czego aż 12 załóg z Polski. To największa reprezentacja narodowa w IV Rallye Praha Revival 2014.

Rallye Praha Revival to prywatna impreza organizowana przez niezastąpionego Eda Paterę. To wielki pasjonat motorsportu, kierowca i kolekcjoner historycznych samochodów rajdowych, które udostępnia zaproszonym gościom z zagranicy. Oryginalna formuła zawodów nawiązuje do imprez organizowanych w latach '70/'80. Wspaniala atmosfera, przeszło 500 km rajdu i ponad 150 zawodników sprawia iż Rallye Praha Revival szybko stał się jednym z najlepszych rajdów w Europie.

W piątek 4 kwietnia uroczysty start do IV Rallye Praha Revival 2014 odbędzie się na placu Wacława w Pradzie, największym placu stolicy Czech. W zeszłym roku na starcie po brzegi był wypełniony turystami z całego świata.

III Rallye Praha Revival 2013 / Plac Wacława - fot. Jakub Żołędowski

III Rallye Praha Revival 2013 / Plac Wacława - fot. Jakub Żołędowski

 


Po uroczystym starcie rozpocznie się pierwsza, krótka nocna próba sportowa. W sobotę 5 kwietnia zostanie rozegranych 7 odcinków specjalnych w tym ponad 8 kilometrowa próba na torze wyścigowym Most. W niedzielę 6 kwietnia dwie krótsze próby sportowe i meta w Pradze. Całkowita długość IV Rallye Praha Revival to ponad 500 km z długimi, malowniczymi i wymagającymi dojazdówkami, na których możliwe są częste kontrole prędkości pojazdów biorących udział w rajdzie. Bardzo rygorystyczne punkty karne, nakładane za przekroczenia prędkości w poprzednich edycjach wpływały na klasyfikację końcową, o czym przekonali się nie raz nasi zawodnicy.

 

III Rallye Praha Revivla 2013 / dojazdówki malowniczymi drogami Czech - fot. Jakub Żołędowski

 III Rallye Praha Revivla 2013 / dojazdówki malowniczymi drogami Czech - fot. Jakub Żołędowski

 

 

IV Rallye Praha Revival 2014 - prowizoryczna mapa dojazdówek

 


„Na IV Rallye Praha Revival 2014 - Polskę będą reprezentować przede wszystkim zawodnicy powstałego w roku ubiegłym Rallye Legend Team Poland. Polskie załogi zostały docenione przez Organizatorów i tak w piątek 4 kwietnia z Placu Wacława w Pradze z numer 3 ruszy Tomek Ciecierzyński z Robertem Burchardem Fiatem 125p. Z 4 numerem przygotowanym w Czechach FSO Polonezem 2000 Grupa B pojedzie Andrzej Jaroszewicz pilotowany przez żonę Alicje. Za nimi nowi w Rally Legend Team Poland - Błażej Krupa z Piotrem Mystkowskim Reanult 5. Z bardzo wysokim 26 numerem wystartują Lancią Fulfią Coupe Andrzej Śruba Wodziński z Markiem Pawłowskim. Pomysłodawca powstania Teamu Legend Adam Dowgird Polonezem 2000 Grupa B z Przemkiem Boskiem wystartują z numerem 27, a za nimi Rafał Winiarski z Maćkiem Dukowskim czerwonym Fiatem 125. Alfą Romeo GTV z numerem 29 pojadą zaprzyjaźnieni z Teamem Legend Arek Kula z Magdą Wilk. Następną załogą z teamu jest były pilot Cieciury Mietek Galant pilotowany przez Andrzeja Firszta Polonezem 2000 Grupa IV. Mercedesem 190 2.3 16V z numerem 61 pojedzie pilotowany przez żonę Ewę Marcin Miziak.

 

III Rallye Praha Revivla 2013 / Górska próba sportowa - fot. Jakub Żołędowski

 III Rallye Praha Revivla 2013 / Górska próba sportowa - fot. Jakub ŻołędowskiPolskę będą reprezentować też znany zawodnik i działacz Andrzej Lenczewski z Przemkiem Obajtkiem Renault 5 numer 56, a przed nimi Ladą 1600 ruszy Witold Molicki z Witoldem Juniorem. Piotr Życzyński z Karoliną Woźnicą poprowadzą BMW 2002 (59). Z numerem 33 pojedzie jeszcze jedna załoga z Polski - Maciek Bryniarski - Tomasz Raczyński w samochodzie FIAT 126p ZEBRA-repliką samochodu, którym przed 25laty startował Marek Gieruszczak z Maciejem Maciejewskim. Na liście załóg widnieją zgłoszenia z Włoch, Francji , Belgii, Niemiec, Rosji, Słowacji, Węgier i wielu innych państw Europy. Nasz Rally Legend Team Poland wyrusza do Pragi w bojowych nastrojach. Chcemy powalczyć z Czechami (najliczniejsza ekipa z wieloma dawnymi mistrzami) oraz  na najlepszych rajdówkach zawodnikami z Włoch i zdobyć PUCHAR NARODÓW” - Marek Pawłowski

III Rallye Praha Revivla 2013 / Praga - Radotin - fot. Jakub Żołędowski

 III Rallye Praha Revivla 2013 / Praga - Radotin - fot. Jakub ŻołędowskiIV Rallye Praha Revival 2014 - lista startowa

 

 

Galeria III Rallye Praha Revival 2013 - fot. Jakub Żołędowski

Galeria III Rallye Praha Revival 2013 - fot. Jakub Żołędowski