Itinerer: KronikaRajdow.pl

Janusz Wojtyna startuje Fiatem 125p

Aktualności wtorek, 03 grudnia 2013 14:26
Janusz Wojtyna startuje Fiatem 125p fot. Marek Żołędowski

Legenda OBRSO, historyczny kierowca i pilot rajdowy m.in. Mariana Bienia, Krzysztofa Komornickiego, Jerzego Landsberga i Mariana Bublewicza wystartuje w trzeciej edycji Rajdu Barbórka Legend 2013, Fiatem 125p 1600 Monte Carlo z 1974 roku, z Andrzejem Woźniakiem, właścicielem auta, wielkim pasjonatem i kolekcjonerem.

Fiat 125p 1600 Monte Carlo – 1974

Samochód stworzony przez nowo powstający team Excelsior Jubiler Racing.
Firma w 100% sponsoruje projekt związany z powstaniem Muzeum Polskiego Fiata.


Fiat 125p który wystartuje w Rajdzie Barbórki jest jednym z ośmiu replik które budujemy, startujących w czasach świetności OBRSO. Przy budowie tej repliki uczestniczyli pracownicy OBRSO: Andrzej Skibiński, Krzysztof Zagrodzki. Modele Fiata 125p w tym malowaniu startowały w 1975 roku na Rajdzie Monte Carlo. Jako jedyni z Polaków ukończyła ten rajd Załoga Maciej Stawowiak i Jan Czyżyk na 12 miejscu w generalce. Janusz Wojtyna wraz z Krzysztofem Komornickim startowali takim samochodem w Rajdzie Polski.


Fiat 125p - jest prawie dokładna repliką. Dlatego prawie, ponieważ  wszystkie drobne zmiany i oryginalne części wrócą do samochodu kiedy przestanie jeździć w rajdach historycznych. Fiat musi jeździć, czeka go jeszcze kilka rajdów i wraca do muzeum, które powstanie za dwa lub trzy lata. A za rok będziemy docierać poloneza albo innego fiata. Cóż była by warta replika gdyby nie jeździły nią legendy OBRSO. Zresztą samochód musi nabrać rajdowej patyny i ułożyć się mechanicznie. Podczas startów w tym roku samochód jest testowany i modyfikowany. Głownie chodzi o mechanikę, silnik, skrzynie biegów, szperę no i najważniejsze to zawieszenie. Samochód jest dopracowywany pod kątem fachowców z OBRSO. Modernizacją zawieszenia zajmuje się Ryszard Plucha.


Premierę repliki zaowocowało zajęcie pierwszego miejsca na wystawie Autonostalgia 2013.
Następnie to starty: Kryterium Fela, Kryterium Monte Cassino, II Rajd Polski Historyczny, Rajd Polski w Mikołajkach - w którym Robert Kubica był za nami, (ale tylko w parku serwisowym), Rajd Żubrów - opisuje Andrzej Woźniak

Fiat 125p 1600 Monte Carlo - 1974:
- silnik 1600 DOHC, na dwóch podwójnych gaźnikach weber 40
- szpera Colotti
- skrzynia biegów kłowa Colotti
- na czas rajdu skrzynia 5 biegowa  zwykła włoska, szpera Bacci
- kierownica i fotele Fusina
- pasy Klippan, na czas rajdu współczesne modyfikowane na stare z epoki
- klatka bezpieczeństwa wg, homologacji z 74 roku
- amortyzatory Bilstein
- felgi stalowe 5,5 cala z epoki
- halogeny Cibie oscar i super oscar, jodowe. Na czas rajdu założono kopie
- wskaźniki vdo
- halda, lampka pilota, wyłącznik prądu
- karoseria została wzmocniona i przygotowana przez Andrzeja Skibińskiego
- moc oceniam na 120 KM, nie był hamowany


Trudno jest zbudować samochód w pełni oryginalny mogący konkurować z innymi klasykami, które nie do końca trzymają się oryginalności. Nie jestem za tym aby te samochody krytykować. Powstają one do ścigania w imprezach o różnej specyfikacji.Nie wszyscy też dysponują wiedzą historyczną. Nie zachowały się także dokumentacje. Wiedze czerpię z zachowanych materiałów zdjęciowych przekazywanych przez zawodników i mechaników OBRSO. Po przez uzyskaną pomoc mechaników OBRSO unikamy popełniania błędów technicznych. Tworzą ja Ci sami ludzie. Nie zachował się żaden oryginalny Fiat i Polonez rajdowy z tamtych lat. Jedyne samochody które ocalały to: prototyp Stratopolonez i dwie sztuki Fiata 124 Abarth, Fiat 125p z bicia rekordu nie był rajdówką tylko cywilnym samochodem ze zwiększonym zbiornikiem i zamontowaną półklatką plus obrotomierz i wskaźnik temperatury oleju.


Materiał przygotował Andrzej Woźniak


Fiat 125p 1600 Monte Carlo - fot. Marek i Jakub Żołędowski